Les Higiena

Wchodzić czy nie wchodzić do przestrzeni publicznej z powodu koronawirusa Covid 19.

Jesteś w: Wchodzić czy nie wchodzić do przestrzeni publicznej z powodu koronawirusa Covid 19.

Co można zrobić żeby nasz gość nie zrezygnował z wejścia do obiektu w obawie o brak higienicznego, osobistego zabezpieczenia przestrzeni publicznej? Takie pytanie zadaje sobie wielu administratorów lub właścicieli budynków. Wirus będzie wokół nas miesiące, a być może lata i dlatego pojawia się pytanie o skuteczne rozwiązania, które ograniczą jego rozprzestrzenianie się i przenoszenie. Istotnym czynnikiem ograniczającym te procesy jest odpowiednia higiena dłoni oraz powierzchni z którymi mają one kontakt.



Powrót do przestrzeni publicznej w czasach COVID 19

Każdy z nas w ostatnim czasie stara się ograniczać aktywność w odwiedzaniu centrów handlowych, wyjazdów służbowych i korzystania z hoteli. W niedługim czasie otwarte zostaną bary i restauracje. Czeka nas letni okres urlopowy i zastanawiamy się jak zorganizować urlop i wypoczynek. Nie ma wyjścia, kontakt z innymi ludźmi jest nieunikniony.

Czas omówić różne propozycje dodatkowego wyposażenia lokali w systemy do dezynfekcji i utrzymania czystości. Na rynku od kilkunastu lat dostępne są standardowe rozwiązania, a w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa na świecie pojawia się bardzo dużo nowych rozwiązań. Inwencja firm i wynalazców jest praktycznie nieograniczona. Dla mnie jako wieloletniego operatora na rynku w tej dziedzinie bardzo intersujące jest, co spotka się z uznaniem klientów i co będzie najbardziej skuteczne.

Pomieszczenia publiczne mają różne przeznaczenie, wielkość, natężenie ruchu oraz różne odległości między użytkownikami. Te parametry warunkują konieczność wprowadzenia odpowiednich zabezpieczeń. Przyjrzę się kilku typom obiektów, ale na pewno nie wymienię wszystkich. W obiektach zaś znajduje się kilka typów pomieszczeń, choć te będą się często powtarzały w różnych obiektach. Najwięcej uwagi poświęca się dezynfekcji rąk i powierzchni.

Systemy rozwiązań higienicznych, w tym do dezynfekcji w obiektach

Każdy obiekt publiczny ma toaletę. W toalecie publicznej ogólnodostępnej od lat funkcjonuje system dozowników do mydła, ręcznika papierowego i papieru toaletowego, dodatkowo suszarki do rąk. Tylko w obiektach o najwyższym reżimie i wymaganiach ten zestaw był poszerzony o dozowniki do preparatu do dezynfekcji. W zakładach produkcji spożywczej, szczególnie w mięsnych, takie rozwiązanie jest wymagane od lat. W obiektach medycznych dezynfekcja rąk jest powszechna w gabinetach zabiegowych, przy salach operacyjnych, jednak w toaletach publicznych rzadko spotykana. Podróżując w niektórych krajach spotykaliśmy dezynfekcję w toaletach na lotniskach, na promach i dużych statkach pasażerskich. Dozowniki są manualne, a wśród nich łokciowe oraz z sensorem czyli bezdotykowe, generalnie wieszane na ścianie. Podstawowym preparatem do dezynfekcji rąk jest produkt alkoholowy, najlepiej o stężeniu na poziomie 70%. Ten typ płynu gwarantuje skuteczną dezynfekcję przy kilkudziesięciosekundowym kontakcie z mytą powierzchnią.

Niestety w innych miejscach w obiektach w naszym kraju jak do tej pory ta dziedzina była traktowana po macoszemu. Dużym osiągnięciem ostatnich kilkunastu lat jest uzbrojenie wielu budynków publicznych w podstawowe systemy dozowników co bardzo podniosło poziom higieny. Dzisiaj jest czas na dezynfekcje praktycznie na każdym kroku. Bardzo popularne jest uzbrojenie wejścia do budynku. Duże hole w biurowcach, szpitalach, hotelach, centrach handlowych wymagają stacji z rękawiczkami i dozownikami do preparatu o dużej pojemności. Mniejsze wejścia do klubów fitness, przychodni, mniejszych sklepów, restauracji zamontują dozowniki na stojakach. W obiektach spotkamy też pomieszczenia o innym przeznaczeniu. Mogą to być ogólnodostępne kuchnie, strefy zbiorowego żywienia, stanowisko u fryzjera czy kosmetyczki, poczekalnie, szatnie. Tam również systemy dozowania będą funkcjonować. Ze względu na niski poziom higieniczny w szkołach interesuje mnie jak ten problem zostanie rozwiązany w przyszłości w tego typu placówkach.

Preparaty niezbędne do dezynfekcji powierzchni

Oddzielnym zagadnieniem jest dezynfekcja powierzchni. Częstego przemywania preparatem będą wymagać:

  • blaty robocze w obszarze kuchennym,
  • powierzchnie w recepcji,
  • lady sklepowe,
  • przyrządy i powierzchnie w gabinecie kosmetycznym,
  • urządzenia w klubie fitness,
  • stoły w restauracjach,
  • powierzchnie w miejscach zbiorowego żywienia. 

W tych miejscach najpopularniejsze są preparaty alkoholowe. Podobnego procesu wymagają posadzki. Na tych powierzchniach stosowane są preparaty o innym składzie chemicznym. Często występują w postaci koncentratu, z którego wykonywany jest roztwór roboczy gotowy do użycia. Taki produkt jest znacznie tańszy, ma dłuższy kontakt z myta powierzchnią, ma łagodniejszy, mniej drażliwy zapach. Kolejną strefą do dezynfekcji są tereny zewnętrzne, chodniki, przystanki, pojemniki na odpady. W takim miejscu można zastosować preparaty oparte na  podchlorynie, kytóre są kolejnym rodzajem środków do dezynfekcji. Dziedzina dezynfekcji, mycia i konserwacji powierzchni jest na tyle ciekawa, że zostanie poruszona w innym artykule.

Najważniejsze jednak jest prawidłowe mycie rąk mydłem, a powierzchni profesjonalnymi preparatami.

Łukasz Gliński
Prezes Zarządu Les Higiena Sp. z o.o.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego bloga - http://www.dph.info.pl/blog/

Pozostałe w dziale
27 października 2022 roku poznaliśmy laureatów II edycji Konkursu GOZpodarz 2022. Podczas II Kongresu GOZpodarka – ciepłownictwo przyszłości nagrodzeni zostali przedsiębiorcy oraz organizacje.
Ochronne rękawice sprawdzą się zarówno w domu, jak i w pracy. Rękawiczki jednorazowe zapewniają bezpieczeństwo oraz pomagają utrzymać higienę i czystość wszędzie tam, gdzie jest to istotne, czyli na p…
Branża gastronomiczna i hotelarska znowu odżyła, jednak teraz jak nigdy ważne jest dbanie o prawidłową higienę i dezynfekcję zarówno pomieszczeń kuchennych, jak i restauracyjnych. Stosowanie się do za…
Utrzymanie czystości powinno być priorytetem każdej firmy, niezależnie od rodzaju jej działalności, nie tylko ze względu na zasady BHP. Uniwersalne środki czystości dostępne we większości sklepów nie …
Branża HoReCa to określenie używane w odniesieniu do sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Jest skrótem od słów pochodzących z języka angielskiego (Hotel, Restaurant, Catering/Café). Pod pojęciem …