Les Higiena

Czym jest branża HoReCa?

Jesteś w: Czym jest branża HoReCa?

Branża HoReCa to określenie używane w odniesieniu do sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Jest skrótem od słów pochodzących z języka angielskiego (Hotel, Restaurant, Catering/Café). Pod pojęciem kryje się wszystko to, co wchodzi w zakres usług świadczonych przez sektor gastronomiczny i hotelarski, między innymi produkty, usługi, magazyny i hale produkcyjne. Jaka jest historia tego sektora?
Początki nazwy HoReCa

W 1949 roku w Zurychu został założony Międzynarodowy Związek Krajowych Organizacji Hotelarskich, Restauracyjnych i Kawiarnianych. Zadaniem organizacji była ochrona praw pracowników, którzy pracowali w sektorze hotelarskim i gastronomicznym. Po jakimś czasie termin ten zaczął być używany w odniesieniu do całej branży hotelarsko-gastronomicznej. HoReCa dotyczy przede wszystkim:

Normy i kwestie bezpieczeństwa w branży HoReCa

Niezwykle istotną kwestią funkcjonowania zarówno branży hotelarskiej, jak i gastronomicznej, jest kwestia bezpieczeństwa oraz higieny pracy oraz obowiązujących standardów.

Według obowiązujących przepisów dbanie o wszelkie normy i standardy jest obowiązkiem pracodawcy. Mimo że pracownik powinien dbać o swoje stanowisko pracy i utrzymywanie go w czystości, to właśnie pracodawca musi kontrolować stan miejsc pracy oraz eliminować wszelkie nieprawidłowości.

Najważniejsze to zapewnić wszystkim pracownikom bezpieczeństwo, regularnie kontrolując stan techniczny budynku, instalacji oraz sprzętu. W każdym miejscu pracy należy sporządzić plany ewakuacji, a także wyznaczyć osoby odpowiedzialne za ewakuację pozostałych pracowników. Pracownik restauracji, czy hotelu jest zobowiązany (przed przystąpieniem do pracy) do okazania zaświadczenia od lekarza medycyny pracy oraz orzeczenia z inspekcji sanitarno-epidemiologicznej.

HoReCa – produkty dla restauracji i hoteli od Les Higieny

Les Higiena od lat jest dystrybutorem środków czystości premium oraz asortymentu Higieny Premium. Wszystkie te produkty mogą być użytkowane w branży HoReCa. Oferujemy między innymi:

  • dozowniki,
  • artykuły do mycia i dezynfekcji,
  • kosmetyki hotelowe,
  • środki ochrony BHP,
  • środki do sprzątania bieżącego,
  • wiele innych.

 

Pozostałe w dziale
27 października 2022 roku poznaliśmy laureatów II edycji Konkursu GOZpodarz 2022. Podczas II Kongresu GOZpodarka – ciepłownictwo przyszłości nagrodzeni zostali przedsiębiorcy oraz organizacje.
Ochronne rękawice sprawdzą się zarówno w domu, jak i w pracy. Rękawiczki jednorazowe zapewniają bezpieczeństwo oraz pomagają utrzymać higienę i czystość wszędzie tam, gdzie jest to istotne, czyli na p…
Branża gastronomiczna i hotelarska znowu odżyła, jednak teraz jak nigdy ważne jest dbanie o prawidłową higienę i dezynfekcję zarówno pomieszczeń kuchennych, jak i restauracyjnych. Stosowanie się do za…
Utrzymanie czystości powinno być priorytetem każdej firmy, niezależnie od rodzaju jej działalności, nie tylko ze względu na zasady BHP. Uniwersalne środki czystości dostępne we większości sklepów nie …
Branża HoReCa to określenie używane w odniesieniu do sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Jest skrótem od słów pochodzących z języka angielskiego (Hotel, Restaurant, Catering/Café). Pod pojęciem …