Les Higiena

Chemia profesjonalna a chemia gospodarcza ​​– różnice

Jesteś w: Chemia profesjonalna a chemia gospodarcza ​​– różnice

Środki chemii gospodarczej są dedykowane dla gospodarstw domowych, natomiast chemia profesjonalna została stworzona z myślą o przedsiębiorstwach na skalę przemysłową takich jak restauracje, hotele czy szpitale. Te dwa rodzaje środków różnią się między sobą stężeniem i składem, wpływając na efektywność pracy. Sprawdź jak odróżnić chemię profesjonalną od gospodarczej.



Chemia profesjonalna a środki gospodarcze do utrzymania czystości

Do chemii gospodarczej zaliczamy środki czystości, które używamy w domu. Preparaty myjące bez problemu poradzą sobie z codziennymi zabrudzeniami. Z racji tego, że w mieszkaniu przebywa dość ograniczona liczba osób, to nie ma konieczności tak intensywnego czyszczenia wnętrza i jego dezynfekcji, jak w miejscach użyteczności publicznej.

Miejsca publiczne bądź budynki przemysłowe są szczególnie narażone na powstawanie poważnych zabrudzeń na znacznie większej powierzchni. Ze względu na to wymagają one silnych środków o szybkim działaniu.

Chemia profesjonalna – bezpieczeństwo

Chemia profesjonalna do sprzątania różni się od chemii gospodarczej stężeniem oraz substancją czynną. Producenci często wykorzystują do produkcji chemii profesjonalnej zaawansowaną technologię, która sprawdza się w miejscach, w których przemieszczają się setki, a nawet tysiące osób. Produkty te cechują się wysoką wydajnością oraz skutecznością. Litr koncentratu pozwala uzyskać nawet kilkadziesiąt litrów roztworu, co pozwala na wygenerowanie znacznych oszczędności.


Aby używanie chemii tego typu było w pełni bezpieczne, należy stosować się do kluczowych zasad. Do opakowania producent dołącza szczegółową kartę użytkowania wraz ze składem i zawartością substancji czynnej. Pracownicy firm sprzątających z reguły zapoznają się z wytycznymi, przechodząc odpowiednie szkolenie.

Stężenie i substancja czynna w chemii profesjonalnej

Podstawową różnicą pomiędzy środkami gospodarczymi a profesjonalnymi jest stężenie. Produkty z kategorii chemii profesjonalnej są silnie skoncentrowane, dlatego wymagają adekwatnego rozcieńczenia. Dzięki mocy takiego koncentratu jesteśmy w stanie wyczyścić znacznie więcej powierzchni, nawet jeśli są na niej stare zabrudzenia, z którymi chemia gospodarcza sobie nie radzi. Stopień rozcieńczenia koncentratu powinien zależeć od rodzaju zabrudzenia. Do codziennego sprzątania i delikatnych zabrudzeń zaleca się rozcieńczenie 1:100, natomiast do mocnych zabrudzeń 1:10 bądź samego skoncentrowanego produktu. Producenci chemii profesjonalnej zawsze podają na etykiecie zalecane proporcje. Przygotowanie roztworu myjącego zgodnie z tymi zaleceniami pozwoli uzyskać zadowalający efekt przy optymalnym użytkowaniu.

Pozostałe w dziale
27 października 2022 roku poznaliśmy laureatów II edycji Konkursu GOZpodarz 2022. Podczas II Kongresu GOZpodarka – ciepłownictwo przyszłości nagrodzeni zostali przedsiębiorcy oraz organizacje.
Ochronne rękawice sprawdzą się zarówno w domu, jak i w pracy. Rękawiczki jednorazowe zapewniają bezpieczeństwo oraz pomagają utrzymać higienę i czystość wszędzie tam, gdzie jest to istotne, czyli na p…
Branża gastronomiczna i hotelarska znowu odżyła, jednak teraz jak nigdy ważne jest dbanie o prawidłową higienę i dezynfekcję zarówno pomieszczeń kuchennych, jak i restauracyjnych. Stosowanie się do za…
Utrzymanie czystości powinno być priorytetem każdej firmy, niezależnie od rodzaju jej działalności, nie tylko ze względu na zasady BHP. Uniwersalne środki czystości dostępne we większości sklepów nie …
Branża HoReCa to określenie używane w odniesieniu do sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Jest skrótem od słów pochodzących z języka angielskiego (Hotel, Restaurant, Catering/Café). Pod pojęciem …